Neden Pardus ? Nedir ? Ne işe yarar ?

Pardus Logosu

Neden Pardus ? Nedir ? Ne işe yarar ?

Genel anlamda Pardus bir işletim sistemi olarak tanımlanır. Peki işletim sistemi nedir?

“İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.
İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.
İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Pardus, BeOS, Android ve iOS örnek verilebilir.

Şimdi yukarıdaki tanım tamamiyle Wikipedi’den alınmıştır demek isterdim ki malesef son cümledeki kırmızı yazılı kısım Wikipedi’de yok peki neden ?

-Çünkü Pardus yerli işletim sistemi.

-Adamlar bizim yaptığımızı oraya koyarlarmı zaten.

-Bizi çekemiyorlar.

-Zaten bütün dünya bize karşı değil mi normal.

Hayır kardeşim yok öyle bir şey Çünkü tanıtımını yapamıyoruz. Kaçımız farkındayız Pardus’un ? Pardus deyince aklımıza ne geliyor ? Yıllardır ağzımızdan kaç defa Pardus çıktı. O örnekler arasında değil çünkü en önemli sebeplerinden biri yaygın olmaması. Tabi artık işletim sistemine yaklaşmak yerine iyice uzaklaşıp bir Linux-Dağıtımı  haline dönüşmesi de bu listede bize yer vermemek için geçerli sebep.

Neyse konuyu dağıtmayalım.”
-REVİZYON-

İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.

İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Pardus, BeOS, Android ve iOS örnek verilebilir.

Revizyon’da payı bulunan Muhammed Ali Bey‘e teşekkürü borç biliriz.
-REVİZYON-
Yukarıdaki Tanım VikiPedi’den alınmıştır.

Benim için şu an Pardus: Debian GNU/Linux altyapılı açık kaynak kodlu yazılım anlayışıyla yerli yazılımcıların desteğiyle millileştirilmiş TÜBİTAK destekli  bir dağıtım.

Kendi tanımlarıyla Pardus: “Pardus, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyerek; mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan; otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımıdır.”

Yine kendi sitelerinde belirttikleri 3 madde ve üzerine yorumlarım ;

1. Performanslı, evet gerçekten öyle Windows gibi birçok paket içerisinde yok sadece işinize yararlı bölümler eklenmiş minimalizm de zaten performansı getirmiş bence. Bu konuda daha teknik bilgiye sahip insanlar daha güzel yorumlar yapabilirler tabi ben bunu eleştirmek veya övmek için yeterli bilgiye sahip değilim ve ikisi arasında performans testleri yapmadım olur da ilerde yaparsam buraya güncelleme yaparım.

2. Millileştirilmiş, evet bu bir gerçek millileştirme yönünde çalışmalar ve projeler var. Bunlar aşağıda listeledim sizin için. Kendi sitelerinde her birini açıklamışlar zaten. Daha bizim bilmediğimiz projeleri de olduğunu düşünmekteyim.

3. Güvenli, Yaygın olmamasından ötürü olduğunu düşünüyorum diğer işletim sistemleri kadar virüs vb. zararlı yazılım yok hatta 2 aylık kullanımımda hiç  rastlamadım. Ama ince çizgi şudur burada yaygınlaştığında böyle bir açık tespit edildiğinde açık kaynak olduğu için açığın çözülmesi/fark edilmesi  herkes tarafından olabilir bu sebeple hızla gelişip bütün açıklar kapatılabilir. Açığı kullanmak her kullanıcı için her işletim sisteminde mümkün fakat açığı kapatmak sadece açık kaynak kodlu işletim sistemleri için mümkün kullanıcıların diğer bilindik işletim sistemlerinde sizin sisteme müdahale durumlarınız kısıtlı.

Neden Pardus ? 

Yerli bir işletim sistemi arayışı genel olarak ücretsiz olmasından değil Ulusal Güvenlik gerekçesiyle çıkmıştır. Hatta ilk adı ULUDAG dır. (Ulusal Güvenlik Dağıtımı) Yani kullanımı kişisel güvenlik içinde uygundur.

 Ücretsiz, Bu işletim sistemi lisans gerektirmez kendiliğinden GPU lisanslıdır. Özgür yazılım ve Açık kaynak kod mentalitesini benimser bu sebeb ile kullanılabilir.

Ne işe yarar bu Pardus ? 

İşletim sistemi donanımınızı verimli kullanmak için gereklidir. Günümüzde yaygınlaşan FreeDOS olarak satılan bilgisayarlarda bu ihtiyaçtır. İşletim sistemi olarak lisanssız -crackli- olarak diğer yazılımları kurmak yerine lisans ücreti istemeyen bir işletim sistemi gayet mantıklıdır.

Diğer işletim sistemlerinde kullanabildiğiniz çoğu  programı kullanabilirsiniz bunu daha detaylı bir kullanım yazısında belirteceğim.

Kısaca Linux-Debian programları çalıştırmanız için gereken sistemdir. İçeriğindeki bir kaç uygulama ile diğer işletim sistemlerine ait programları da kullanmanız mümkün.

Peki Pardus ismi nereden gelir ? 

-Anadolu parsından ismini almaktadır. Projenin logosundan da benzerliği kurmak mümkün zaten.

-REVİZYON-

 https://www.youtube.com/watch?v=fDaqWevbaD0  Bu linke sahip TRT AVAZ’a Ait Video Yayından Kaldırılmıştır Sebebi Bilinmemekle birlikte yeni tanıtım videoları yayınlamaları ümidiyle.

-REVİZYON-

Yazıcı ve tarayıcı sorunları neredeyse tamamen kalktı benim kendi yazıcım pardusta çalışıyor şu an.

Peki Pardus için bizler ne yapabiliriz ?

Araştırmam boyunca pardus forumunda şuna rastladım. Bu soru genellikle kullanmanız bile yararlı, arkadaşlarınıza bahsedebilirsiniz, onlarında kullanmasını sağlayabilirsiniz şekline cevaplanıyor. Ben size bahsettim ve bir kaç arkadaşıma şimdiden kurulum bile yaptım. Kullanıp bir hata fark ettiğimizde hemen geri bildirim yapmalıyız forum üzerinden ki onlarda farkına varıp, açıkları kapata bilsinler. Kullanım tanıtım ve reklam bu proje için gerçekten yararlı. Geri bildirim yapan,  yararlı bir yazılımcı olmanız ve geliştirici desteği sağlamanız gerekmiyor. 

Her zaman benimle iletişime geçerek yada yorumlarda belirterek bu konuda bizden destekte alabilirsiniz. Kurulum ve kullanım hakkında size seve seve yardımcı oluruz. Biz Pardus’a inanıyoruz. Sizler de inanın.

Sıradaki Yazılar:

  • Pardus’un Tarihçesi ve gelişimi
  • Pardus Kullanımı
  • Windowsta kullanılan bazı yazılımların Pardus’daki karşılıkları

Yazıdaki Alıntılar ve paylaşımların linkleri;

Pardus site linki: www.pardus.org.tr

Pardus Forum linki: www.forum.pardus.org.tr

Pardus Tanımı

İşletim Sistemi Tanımı

Anadolu parsı hakkında bir yazı

Anadolu parsı görselini yayınlayan site

Video İçerik Yayıncıları;

TRTAVAZ – Yayından Kaldırılmıştır.

Tamindir

Koray Agaya

Osman Kalhan

Devrimmehmet

Site Sorumlusu, İnşaat Mühendisliği Lisans öğrencisi, Kütahya

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
TwitterFacebookLinkedIn

Yazar: Devrimmehmet

Site Sorumlusu, İnşaat Mühendisliği Lisans öğrencisi, Kütahya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir