VEREM – TÜBERKÜLOZ – İNCE HASTALIK

VEREM ( TÜBERKÜLOZ)

– Verem ( Tüberküloz ) veya halk ağzında eski adıyla ince hastalık, solunum yoluyla bulaşan Mycobakterium tüberkülozis bakterisinin sebep olduğu bulaşıcı bakteriyel bir hastalıktır.

– Eski dönemlerde insanoğlunun baş belası olmuş hastalıklardan biridir. Tıp bilimin ilerlemesi ve aşı kullanımın yaygınlaşmasıyla hastalığın önüne geçilmeye başlanmıştır. Ancak günümüzde hala tehlike oluşturmaktır. Dünya nüfusunun üçte biri hala veremle enfektedir.

+ Zoonoz bir hastalıktır ve ihbarı mecburidir.

Hastalığın Özellikleri

– Verem etkeni, havada uzun süre canlı kalabilen bir bakteridir. Güneş ışınlarına kısa süre maruz kalan bakteri canlılığını kaybeder bu yüzden karanlık ortamlarda bulunur.

Hastalığın Bulaşma Şekilleri

– Hastalık, öksürük yoluyla veya konuşma sırasında havaya saçılır. Sağlıklı kişi bu havaya saçılan bakteriyi solunum sırasında vücuduna alır. Solunum yoluyla alınan bakteri, akciğerlere yerleşir ve kişinin bağışıklık sistemin düştüğü anda çoğalmaya başlayarak akciğer dokusuna zarar verir.

– Hastalığın ileri derecelerini taşıyan kişilerin kanıyla temas edilmesi yolulada bulaşabilir.

– Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl 10 ile 18 arasında sağlıklı kişiyi hasta edebilir.

+ Verem insanlardan insanlara geçebildiği gibi hayvanlardan insanlara da geçebilir. Bu yüzden veremli etlerin tüketilmesi, sütlerin tüketilmesi verem mikrobunun vücuda alınmasına sebep olur.

Hastalığın Belirtileri

+Verem mikrobu hızlı çoğalan ve bağışıklık sistemini uzun süre meşgul eden bir bakteridir.

– Hafif şiddette başlayarak gittikçe artan ve uzun süren öksürük

– Yüksek ateş

– Yorgunluk, halsizlik

– Göğüs ağrısı

– Nefes darlığı

– İlerleyen olgularda kan tükürme

+ Bakteri, ilerleyen olgularda kana geçer ve diğer organlara göç eder. Göç ettiği organlarda çoğalarak bulunduğu organa zarar verir ve farklı belirtilerin oluşmasına sebep olur.

+ İki ile üç hafta arasında öksürük şikayeti olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmaları gerekmektedir.

Hastalığın Tedavi Süreci

– Verem hastalığı, hastalık sürecine bağlı tedavi süresi uzayabilen veya kısa sürebilen zor tedavi edilebilir bir hastalıktır.

– Tedavi süreci yaklaşık 6 ay süren ve ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır.

– Kişinin moralini yüksek tutması, tedaviye uygun hareket etmesi ve sağlıklı beslenerek temizliğini aksatmaması tedaviye olumlu sonuçlar oluşturur. Bu yüzden veremli hastalar tedaviye sıkı bir şekilde tutunmalıdır.

Hastalıktan Korunma

– Çocuklara 2 aylıkken ve 7 yaşında verem aşısı uygulanmaktadır. Aynı zamanda yetişkin bireylerin de verem aşısı olması önemlidir.

Aşıdan hariç olarak diğer tüm hastalıklardan korunmada olduğu gibi veremden de korunmak için doğru ve dengeli beslenmek, yaşam kalitesine özen göstermek ve vücudu hijyenik tutmak, sigara ve alkolden uzak durmak oldukça iyi sonuçlar veren korunma yöntemleridir.

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian) Lisans öğrencisi, yaş 24, Kastamonu

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
LinkedIn

Yazar: vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian) Lisans öğrencisi, yaş 24, Kastamonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir