DİYABET VE ŞEKERSİZ ŞEKER HASTALIĞI

ŞEKER HASTALIĞI, DİYABET HASTALIĞI (DİABETES MELLİTUS)

– Günümüz toplumunda yaygın olarak görülen ve yeni nesli tehdit eden bir hastalık: Diyabet hastalığı.

-Diyabet dendiğinde toplum içerisinde bir çok kişinin dert yandığı, bir çok kişinin bu hastalıkla savaştığı ve konu hakkında bilgi sahibi olduğu görülür. Toplumun sağlıksız gıdalar tüketmesi ve sağlıklı yaşamdan uzaklaşması şeker hastalığının toplum arasında yaygınlaşan bir hastalık olmasına sebep olmuştur.

Diyabet; kişinin pankreas adı verilen organının işlevsel bozukluğu sebebiyle, insülin hormonunu az salgılaması yada doğru şekilde salgılayamaması sonucu kanda şeker seviyesinin artmasıyla karakterize bir hastalıktır.

İnsülin; vücut içerisinde kanda bulunan şekerin işlenmesi ve vücuttan uzaklaştırılmasıyla görevli olan pankreas organının bir hormonudur.

Diyabet, sağlıksız bir yaşamla birlikte genetik faktörlere bağlıda şekillenebilir. Bu yüzden günümüzde diyabet; tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.

Tip 1 Diyabet

– Sağlıksız gıdaları tüketilmesi ve sağlıksız bir yaşam Tip 1 Diyabet’e zemin hazırlar. Genelde tehlikeli yaş grupları çocuklardır ancak gençlerde ve olgun kişilerde de görülebilmektedir.

– Çocuklarda ani bir şekilde ortaya çıkmakla birlikte genç ve olgunlarda uzun bir süreye yayılabilir.

– Genellikle halsizlik, aşırı susuzluk, ani kilo ve kas kayıpları, sık idrara çıkma, görüş bozuklukları, yaralanmalarda geç iyileşme gibi bulgular gösterir.

– Tedavisi kesin olarak insülin hormonu takviyesi olmakla birlikte kişinin kan-şeker takibi, kan-şeker seviyesini arttırıcı besinlerden kaçınması ve aperatif atıştırmalıklar bulundurması tedaviye katkı sağlayacaktır.

Tip 2 Diyabet

– Toplumda en çok rastlanan ve diyabet sebebinin %90’ını oluşturan diyabet çeşididir. Genellikle genetik faktörlere bağlı bazen de bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Kişinin sağlığına dikkat etmesine rağmen kilo alması ve kilolu olması nedenler arasındadır.

– Tip 2 diyabetin erken teşhisinde sağlıklı yaşam, sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve antibiyotiklerle tedavi mümkün olabilirken, geç teşhisi Tip 1 diyabetle aynı tedavi sürecine yol açmaktadır.

Diabetes İnsipidus (Şekersiz Şeker)

– Bu hastalığın semptomları genelde sık su içilmesine rağmen susuzluk ve yüksek miktarda idrar yapma ile karakterize, toplumda sık görülmeyen bir hastalıktır.

– Hastalık genellikle Şeker hastalığıyla karıştırılmaktadır. Ancak birbiriyle alakalı hastalıklar değildir.

– Bu hastalığın nedeni ise beyinden salgılanan ve böbreklerden idrar çıkışını engelleyen ADH adı verilen hormonun metabolizmasının bozulması veya böbreklerin bu hormona cevap vermemesidir.

– Genellikle hastalıklar, tümörler, frengi, menenjit, kabakulak, kromozomsal etkilere bağlı diabetes insipidus şekillenir.

– Bazı olguların tedavisi dışarıdan hormon takviyesi gibi kolayken bazı olguların gerçekten tedavisi zordur.

– HAYATOKULUM site yazarları olarak sağlıklı bir yaşam dileriz. 🙂

 

Diğer yazılarımızı da incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
LinkedIn

Yazar: vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

2 thoughts on “DİYABET VE ŞEKERSİZ ŞEKER HASTALIĞI

  Merve

  (27 Aralık 2018 - 23:36)

  Polikistik over hastalarında da insülin direnci görülüyor bu konuda fikriniz nedir?

   vetbey

   (28 Aralık 2018 - 01:06)

   Öncelikle yorum için teşekkürler. Kısaca insülin direncinden bahsetmek gerekirse; vücutta bulunan insülin reseptörlerinin, gerekli olan insüline karşı duyarsızlaşması ve buna bağlı reseptörleri uyarabilmek için vücudun gereğinden fazla insülin salgılamasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Polikistik over hastalığı ise hormonal aktivite değişimiyle karakterize ortaya çıkan bir rahatsızlık. Bu rahatsızlıkların ortak noktası insülinin kandaki şekeri düşürememesine bağlı karaciğer gibi bir çok organın tam olarak fonksiyonlarını yerine getiremesi bunun sonucunda doku ve organlarda yağlanma(Örn: Yumurtalıkların yağlanması) ile beraberinde bu organlardan salgılanan hormonların(Örn:Östrojen) işlevlerini yerine getirememesi veya yeterli salgılanaması sonucu anomalilerin ortaya çıkmasıdır. Yorum yapmak gerekirse; günümüzde hareketsizliğin artması(Örn: Toplu taşıma, asansörler vb.) ve karbonhidratça zengin gıdaların daha çok tüketilmesi vücut fonksiyonlarını düşürerek kan-şeker seviyesinin artışına sebep oluyor. Daha çok hareket, spor ve sağlıklı beslenme, özellikle fitalatlardan uzak durmak bu durumu toparlayabilir. Umarım yazım sizin için faydalı olmuş sorunuza cevap verebilmişimdir. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir