Baş Ağrısı

  1. BAŞ AĞRISI

Toplumda en sık görülen sağlık problemlerinden birisi baş ağrısıdır. Konuya başlamadan önce beyin parankiminin ve bunu saran zar olan duranın büyük bir kısmının ağrı duyusunu algılamadığını belirtmek isterim. Yani bu demek oluyor ki beyin tümörlerinin çoğu ilk bulgu olarak ağrıyla gelmezler.

Şimdi gelelim hangi baş ağrılarından korkmalıyız ve acilen doktora başvurmalıyız:

Hayatındaki en kötü baş ağrısı

İlk yaşanan baş ağrısı

Günler içinde artan baş ağrısı

Kusmanın eşlik etmesi

Öksürmekle, eğilmekle, kalkmakla artan ağrı

Uykuyu bölen ya da acilen kalkınca artan ağrı

Bilinen sistemik bir hastalık olması

55 yaşından sonra olması

Ağrıyan bölgede ellemekle hassasiyet olması

Şimdi sık görülen baş ağrılarından bahsedelim

1.Gerilim tipi baş ağrısı(%45)

En sık görülen baş ağrısı tipidir kendileri. Yani hani başımız ağrır ama işimizi yapmaya devam ederiz ya işte o ağrı tipi genelde budur. Ağrı iki ya da tek taraflı basınç hissi ya da sıkı bir bant takılmış gibidir. Hareketle değişmez, bulantı-kusma eşlik etmez. Işığa karşı hassasiyet olmaz. Sıklıkla stresle ilişkilidir ve tedavide gevşeme de dahil davranışsal değişikliklerin önemli yeri vardır. Ağrı genelde basit ağrı kesicilere yanıt verir.

2.Migren tipi baş ağrısı (%30)

Gelelim toplumca bilinen en meşhur baş ağrısı sebebine. Bu ağrının oluşmasındaki en büyük etkenin seratonin dengesizliği olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda 3 kat daha sık görülür. Genellikle tek taraflı ve zonklayıcı tarzda olur ve ek olarak bulantı-kusma ışığa sese hassasiyet eşlik eder. Kişinin günlük  aktivitelerini ciddi bir şekilde kısıtlayabilir. Migrenin 2 tipi vardır:

Aurasız migren: daha sık görülür diğer tipe göre. 4-72 saat arasında saatlerce sürebilir. Aura yoktur

Auralı migren: kişinin tipik migren baş ağrısının yanında başka nörolojik bulguların eşlik etmesi. Bu bulgular en sık santral skotom (görme alanının tam ortasında kararma şeklinde görüntü bozukluğu) olmak üzere tam körlük, kulak çınlaması, uyuşma, baş dönmesi, göz hareketlerinin kısıtlanması gibi bulgularda olabilir. Bunlar beyinin o ara hangi bölgesine yeterli kan gitmiyorsa o bölgenin fonksiyonunun bozulmasından kaynaklanır.

Ayda 8 den fazla migren atağı ve atağın 72 saatten uzun sürmesi önemlidir ilaç tedavisi için önemli belirteçlerdendir.

Migren tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Akut atakta en sık basit ağrı kesiciler kullanılır ama en uygun ilaç 5-HT 3 agonisti olan sumatriptandır. Ağrı kesmede en etkili ilaç ise narkotiklerdir. Özellikle gebelerde narkotiklerin ve özelliklede meperidin kullanılabilmesi önemli bir bilgidir.

Koruyucu tedavi için ise ilk seçenek B blokerlerdir. Bunun yanında trisiklik antidepresanlar, antikonvülzanlar, 5- ht agonisti olan metiserjid kullanımının da önemli yeri vardır.

3.Küme tipi baş ağrısı

20-40 yaşında sigara içen erkeklerde daha sık görülen baş ağrısı tipidir. 5. Kafa sinirinin parasempatik refleksin aktivasyonu baş ağrısının önemli sebebidir. Daima çok şiddetli ve tek taraflı olup gözde kızarıklık, yaşarma ile bakış kısıtlığı görülür. Ağrı gözde, göz çevresinde ve kulağa doğru yayılan; genellikle yarım saat kadar süren tarzdadır. Ağrı belirli zamanlarda artan, belirli zamanlarda azalan ataklar şeklindedir.

Akut atakta en etkili tedavi %100 oksijendir. Önlemede ise bir Ca kanal blokeri olan verapamil kullanılır.

-Paroksismal hemikrania

Küme tipi baş ağrısından kadınlarda daha sık olması, ağrının daha kısa sürmesi ve indometazine çok iyi yanıt vermesiyle ayrılır.

-SUNCT

50 yaşından sonra elektrik çarpması şeklinde ortaya çıkan kısa süren (5-240sn) baş ağrısı

Baş ağrısı işlevsellik açısından önemli bir sağlık sorunudur ve bir nörolojik muayene her zaman gereklidir. Mutlaka nöroloğa başvurulmalıdır ve ilaç tedavisi ile takibini o yapmalıdır.

Bu anlattıklarım genel bilgi verme amaçlıdır. Sık görülen baş ağrılarından bahsettim burada. Sorularınız olursa diğer baş ağrılarından da talep olursa bahsedebilirim başka yazılarımda.

Yazar: burak koca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir