KOLESTEROL NEDİR?

KOLESTEROL

-Kolesterol, günümüzde insan sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Bu konu üzerine tartışmalar yaşanmış ve araştırmalara çok kez konu olmuştur. Kısaca tanımını yapmak gerekirse tüm hayvansal gıdalarda ve insan vücudundaki tüm hücrelerde bulunan mumsu yağ benzeri maddelerdir.

– İnsan vücudu, kolesterol ihtiyacına bağlı her gün kolesterol üretir. Yani kolesterol insan vücudu için olmazsa olmaz bir yapıdır. Bir çok yazı kaynağında belirtilen kolesterol kötü huylu kolesteroldür.

Kolesterol Vücutta Nasıl Taşınır?

– Kolesterol, vücudumuzda karaciğerlerden hücrelere ve hücrelerden karaciğere kanda bulunan taşıyıcı proteinler aracılığıyla taşınır. Bu proteinlerin sentezi ince bağırsak tarafından gerçekleşir. Bu yapıların bazıları karaciğerdeki kolesterolü hücrelere, bazıları ise hücrelerdeki kolesterolü karaciğere taşımakla görevlidir.

Kötü Kolesterol Nedir?

– Karaciğerde bulunan kolesterolü hücrelere taşımakla görevli olan protein (LDL), damar duvarlarına yapışarak buralarda birikir ve damar tıkanmalarını ile damar sertleşmelerine sebep olur. Bunun sonucunda da kan akımı yavaşlayarak kalp krizi görülür yada bu yapı kopup damar içinde hareket ederek daha küçük damarlarda tıkanıklığa sebep olabilir yada halk dilinde inme dediğimiz olgu şekillenebilir. Bu sebepten dolayı günümüzde Kötü Kolesterol LDL olarak adlandırılmaktadır.

İyi Kolesterol Nedir?

– Hücrelerden karaciğere kolesterol taşımakla görevli olan protein (HDL), günümüzde İyi Kolesterol HDL olarak adlandırılır.

Yüksek Kolesterol Nedir?

– Kanda bulunun LDL ile HDL’nin birbiri üzerine olan etkisi sebebiyle kolesterol seviyesi değişir. LDL miktarındaki artış HDL düzeyinin üstüne çıkarsa, bu durum Yüksek Kolesterol olarak ifade edilir.

Yüksek Kolesterolün Sebebi Nedir?

– Günümüzde teknolojiyle gelen kolaylıklar ve gıda sektöründe sağlıksız besinlerin ortaya çıkışı, toplumda kolesterol seviyesinde artışa sebebiyet gösterir. Bunlara örnek vermek gerekirse, hareketlilikten uzaklaşma, spor yapma alışkanlıklarından vazgeçme, günün yarattığı yorgunlukla sürekli dinlenme, psikolojik olarak yaşanan yorgunluklar, sağlıksız beslenme gibi nedenler sıralanabilir.

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian) Lisans öğrencisi, yaş 24, Kastamonu

YAYINLANAN YAZILARI

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian) Lisans öğrencisi, yaş 24, Kastamonu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisment ad adsense adlogger