Özgür Yazılım Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Özgür Yazılım Nedir?

Özgür Yazılım aşağıdaki 4 maddeden ibarettir. Aslında bir dünya görüşüdür, dünyanın gelişimine katkı sağlamayı ilke edinmiştir. Toplum olarak genel yanılgımız özgür yazılım denildiğinde ücretsiz yazılım olarak algılamaktayız ama asıl mühim olan nokta ücretsiz oluşu değil bize tanıdığı özgürlüklerdir.

  1. Ne için istiyorsanız o amaçla bu programı kullanmak için tam anlamıyla özgürsünüz.
  2. Kaynak kodlara erişebilirsiniz. Programın nasıl çalıştığını inceleme ve isterseniz değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz.
  3. Orijinal programın kopyalarını dağıtma, dolayısıyla komşunuza yardım edebilme özgürlüğüne sahipsiniz.
  4. Değişiklik yaptığınız sürümü başkalarına dağıtma özgürlüğüne sahipsiniz. Bu sayede uygulamayı kullanan kişilere değişikliklerinizden faydalanma şansı tanımış olursunuz.

Maddelerden de anlaşıldığı gibi yaptığınız şeyi topluma mal ediyorsunuz. Kullanıcıların hepsi sizin yaptığınız yazılımın bütün kodlarına erişebiliyor hatta istemediği kısımlarını kesip atabiliyor. Bunun için yazılımın sahibinden izin almanız gerekmiyor. Kullanıcı fark etti ki  yazılımı geliştirip daha güzel bir hale getirebiliyor bunu yaptığında da sahibinden izin almasına gerek yok geliştirip tekrar dağıtıma geçebilir. Genel olarak bu standartta çalışan firmalar yaptıklarını toplum için yaparlar destek ve geliştirme konularında bunun için ücret talep edebilirler. Özgürlük bu demek zaten İnternet’in gelişimi bu sayede oldu şu an gelişen teknolojilere yetişme imkanınız bile yok.

Bu alanda neler yapabiliriz ?

Bir yerlerden başlamak istiyorum. Ne yapmalıyım ?

Türkiye’de bu alanda bir dernek bulunmakta ÖYAKDER(Özgür Yazılım Kullanıcıları Derneği)  bu dernekle tanıştırmak isterim sizleri. Ve daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Şimdi size TeknoSeyir‘in bu konu hakkındaki bir videosunu paylaşarak ipin bir ucunu uzatıyorum siz çektikçe bu dünyanın içine gireceksiniz.

Özgür yazılım ve açık kaynak nedir ne değildir? – TeknoSeyir

Yine bu konuda merak ettiğiniz sorular varsa bunları bekliyoruz. Mümkün oldukça yardımcı olmaya çalışacağız.

Devrimmehmet

Site Sorumlusu, İnşaat Mühendisliği Lisans öğrencisi, Kütahya

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
TwitterFacebookLinkedIn

Yazar: Devrimmehmet

Site Sorumlusu, İnşaat Mühendisliği Lisans öğrencisi, Kütahya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir