Öğrenmeyi Öğrenme: Öğrenme sürecini aydınlatan 5 Strateji (Learning How to Learn)

Öğrenmeyi Öğrenme:  Öğrenme sürecini aydınlatan 5 Strateji (Learning How to Learn)

Online ve  herkese açık kurslar arasında popüler olan kurslardan biri, “Learning How to Learn”  Kaliforniya Universitesi’nden Dr. Barbara Oakley ve Dr. Terrence Sejnowsk’in birlikte  oluşturduğu online kurs. Coursera’da yayınlanan kurs ve genel olarak online kurslar hakkında bilgi vermek gerekirse, kurslar için için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, herkese açık oluyor, sadece kursun sonunda sertifika almak isterseniz belirli bir ücreti oluyor . Belli tarihlerde istediğiniz kurs için kayıt yaptırıyorsunuz, size bilgilendirme maili gönderiyorlar ve kurstan belirlenen tarihler aralığında yararlanıyorsunuz.

Kurs 4 haftalık olarak tasarlanmış ve her haftanın videolarına o hafta içerisinde erişim izniniz var fakat videoları indirip daha sonra da izleyebilirsiniz. Kurs dili ingilizce ama birçok dilde çeviri de mevcut. Çoğu videonun türkçe çevirisi mevcut. Her haftanın içeriğinde ders videoları, yazılı ders notları ve quizler var.

Kursun sonunda, sizin sanat, müzik, edebiyat, matematik, bilim, spor ve diğer disiplinlerdeki uzmanlar tarafından kullanılan birçok değerli öğrenme tekniğini edinmenizi ve uygulayabilmenizi hedefliyor.

Barbara Oakley etkili öğrenme için gerekli anahtar prensipleri online kurs dışında kitaplarıyla da anlatıyor; A Mind For Numbers: How to Excel at Math and Science ve Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential bunlardan birkaçı…

Sizinde günlük yaşamınızda karşılaştığınız öğrenmesi zor olan birçok alanda aşağıdaki metotları kullanarak daha verimli bir öğrenme süreci yaşayabilirsiniz.

1. Uzun Yürüyüşe çıkan Beyine karşı Yarış arabası Beyin

Temelde birbirinden farklı olan iki tane düşünme modumuz bulunuyor; Yayılmış ve odaklanmış düşünme modu.

Odaklanma kavramına aşınayız. Öğrenmek veya anlamak istediğiniz bir şeye dikkatle konsantre olmaktır. Ama yayılmış düşünme moduna pek aşina değiliz. Anlaşılan o ki bu daha gevşek olan düşünme modu bir dizi sinirsel dinlenme haliyle ilişkilidir.”

Yayılmış düşünme modu, zihininizin dalıp gitmesine,  hayal kurmasına izin verdiğinizde  meydana gelir. Bu modde beyin hala çalışmakta, bilgleri birleştiriyor, öğrenmeye çalıştıklarınızı anlamlandırıyor. Eğer öğrendiğiniz konu kavraması kolaysa odaklanmış düşünce modu sizin için daha uygun olur, fakat yeni birşey ya da beceri öğreniyorsanız bu iki düşünme mod arasında gidip gelerek konuyu daha iyi anlamlandırabilirsiniz.

“Efsaneye göre, Edison elinde bilyeli rulmanını tutarak sandalyesine oturur ve rahatlardı. Zihnini serbestçe çalışmasına izin verirdi, ama yine de genellikle zihni çok çok daha rahat bir şekilde daha önce üzerinde yoğunlaştığı şey üzerinde dolanırdı. Edison uykuya daldığında, misket rulman  yere düşer ve ses çıkarırdı. Bu ses Edison’u uyandırırdı ve o da dağınık moddaki fikirlerini alıp, yoğunlaşmış moda götürerek üzerine ekleme yapmaya hazır olurdu. Sözün özü, öğrenirken yeni, özellikle öğrenmesi daha zor bir şeyi öğrenirken zihninizin iki farklı öğrenme modu arasında gidip gelebilmesi gerekiyor. Bu sizin daha etkili bir şekilde öğrenmenize yardımcı oluyor.”

Zihninizin iki farklı öğrenme modu arasında gidip gelmesi etkili öğrenme için önemli bir yere sahip olduğu için öğrenci ve öğretmen de kendilerine boş zaman ayırmalı.Örneğin oyun oynamak, yürüyüşe çıkmak ya da şekerleme yaparken öğrenme arkaplanda hala devam eder ve bilgi daha kalıcı hale gelir.

Oakley bunu bir metaforla örneklendiriyor, Elimizde bir tane uzun yürüyüş yapan beyin ve bir tane de yarış arabası beyin var. İkisi de bitiş çizgisine varıyor fakat farklı zamanlarda… Yarış arabası olan beyin bitiş çizgisine çok hızlı varıyor fakat herşey flu gerçekleşiyor. Öte yandan uzun yol alan beyinin varması daha uzun zaman alıyor.Kuşların sesini duyuyor, tavşanların izlerini görüyor… Bu çok farklı bir deneyim ve bazı yönlerden diğerine göre daha derin ve zengin, esasen süper hızlı bir öğrenici olmanıza gerek yok, bazen yavaş ilerleyerek daha derinlemesine öğrenebilirsiniz.

2. Zincirleme ve Yığın Oluşturma

“Yığın oluşturma, bilgi parçalarını anlam yoluyla birleştirmene yardımcı olan zihinsel bir atılımdır. Yeni mantıksal bütünlük, yığınların, hatırlanmasını ve ayrıca öğrenmekte olduğun durumun genel çerçevesi içerisine yerleştirilmesini kolaylaştırır. Bir olguyu, anlamı yada içeriği olmadan sadece ezberlemek, neler olup bittiği anlamana ya da öğrenmiş olduğun diğer içeriklerle nasıl bir araya getireceğine yardımcı olmaz.”

Öğrenme güçlü bir zincir geliştirmeyle tamamlanır. Örneğin arabayı geri geri sürmeyi öğrenirken , her aşamayı dikkatlice düşünüp uygularsınız. Bir kez süreç zincirlendiğinde, proses otomatik gerçekleşir. Bunu kompleks matematik problemleri çözerken de kullanabilirsiniz. Yeterince sağlam ve akıcı bir zincir oluşturursanız, çok daha kompleks bilgileri öğrenebilir ya da problemleri daha kolaylıkla çözebilirsiniz.

3. Metaforun Gücü

Metafor sıklıkla kullandığımız çok güçlü bir öğrenme aracı. Yeni bir şey öğrenmeye çalışırken daha önce bildiğin bir şeyle yeni bilgiyi bağdaştırmak, öğrenmek için en iyi yollardan birisidir. Metafor ve teşbih çoğu öğretmen tarafından tercih edilen bir yöntem fakat öğretmenler sadece kullanmakla kalmamalı, öğrencinin de kendi metaforunu kendisi geliştirmesi için olanak sağlanmalı.

4. Atalet’ten Kurtulma

Çoğu öğrencinin yüz yüze geldiği bir numaralı meydan okuma olan atalet hepimiz için en büyük problem. Oakley ataleti yenebilmemiz için, beynimizi odaklanma ve rahatlama arasında dengeli bir şekilde eğitmek için Promodoro tekniğini öneriyor.

Promodoro tekniğini uygulaması gayet basit. Bunun için zaman ayarlayıcıya ihtiyacınız var. Ya da telefonlarınızdaki sayaç özelliğini kullanabilirsiniz. Her birey yaklaşık 25 dakika boyunca dikkati dağılmadan bir şeye odaklanabilir. Bu teknikte de sayacınızı 25 dakika çalışma-5 dakika mola şeklinde ayarlayabilirsiniz, 25 dakika boyunca odaklanarak çalıştıktan sonra kendinizi 5 dakika müzik dinleyerek bi fincan kahve içerek ödüllendirebilirsiniz. 3 ya da dört 25 dakikalık çalışmadan sonra rahatlayıp deşarj olmak için daha uzun aralıklarla ara verebilirsiniz.  Böylece beyninizin odaklanmış ve yayılmış düşünme arasında gidip gelmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Öğrenme teknikleriyle ilgili Barış Özcan’ın da birçok faydalı videosu var. Bunları da izleyerek kendinize en uygun öğrenme tekniğini bulabilirsiniz.

5. Olasılıkları Artırma

“Öğrencilere ya da gençlere nasıl öğrenileceğini öğretirken, önlerinde birçok olanak ve imkanlarının olduğunu anlamalarını da sağlayabilirsiniz.” diyor Oakley. Her zaman birbirimize “hayallerini, tutkularını takip et” diyoruz. Fakat bazen bu, insanları kolaylarına gelenlere veya zaten iyi oldukları şeylere odaklanmalarına iter ve sadece bunlarla sınırlandırır. Halbuki tutkularınızı sınırlamak yerine istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. İstediğiniz her şey hakkında tutkulu olabilirsiniz…

Online kursta(Learning how to learn) öğrenmeyle ilgili daha birçok şey öğrenip ufkunuzu genişletebilirsiniz, Aynı zamanda sitedeki birçok kurstan da ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kaynak:

5 Strategies to Demystify the Learning Process for Struggling Students
Coursera-Learn How to Learn 

https://www.hayatokulum.com/

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir