Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için 20 İpucu

Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için 20 bilimsel ipucu

 1. Boylarına aldanmayın

Ne kadar uzun boylu olursa olsun ya da ne kadar yetişkin görünseler de onlar hala çocuk bunu unutmayın…  Ergenlik dönemi beyin gelişimi için de kritik bir dönem ve ilerki yaşamını etkileyecek bir periyot olduğu için ebeveynlerin bu dönemi dikkate almaları gerekiyor.

 1. Utangaç olanları daha fazla destekleyin

Utangaç çocukların ileride kaygı bozukluğu olarak adlandırılan anksiyete hastası olma riski çok daha yüksek ihtimal. Buna karşı olmak yerine utangaçlıklarıyla çalışarak çocuklarınızı destekleyin.

 1. Anı yaşayın

Yetişkinler sürekli geleceği planlamayı düşünürler fakat çocuklar için sadece o an ve mekan önemlidir. Onlarla konuşurken belirsiz cümleler yerine daha net, basit açıklamalar kullanın.

 1. Nasıl hissettiklerini onlara anlatın(2-5 yaş)

2-5 yaş aralığındaki çocuklar korku, hayal kırıklığı, hüsran gibi duygularını daha yeni yeni anlamaya başlıyorlar ve bunları ifade etmek onlar için zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda onlar yerine duygularını dile getirerek yardımcı olmalısınız.

 1. Yanlarında daha yavaş hareket edin

Çocuklar daha yavaş hareket ettiği için ebeveynler de onlar için zamanı anlamlı hale getirmek adına  bu tempoya ayak uydurmalı.

 1. Onlarla vakit geçirirken dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının

Çocuklar 7/24 ebeveynlerinin ilgisine ihtiyaç duymazlar. Ama ilginize ihtiyaç duyduklarında siz de bütün dikkatinizi ona vermelisiniz. Aksine o sırada diğer şeylerle ilgilenirseniz, gerçekten onun için orada olmadığınızı düşünecektir.

 1. Ona karşı kibar olun

Kibar, terbiyeli bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız ona “teşekkür ederim”, “lütfen” gibi temel cümleleri kazandırmaya çalışın. Bunu yaparken de onun sizi örnek alacağını da unutmayın.

 1. Gençlerin öfke nöbetlerine çok yatkın olduğunu unutmayın, bu gibi durumlarda sakin olun ve onları dinleyin

 1. Altın kural: Gençlere bağırmayın

Bunu bilmeyen yoktur fakat ne yazık ki hala uygulanıyor. Ne kadar çok bağırırsanız o kadar çok geri teper.

 1. Temel kurallara sadık kalın

Çocuk yetiştirmenin birçok yolu vardır, kalkıp ta bunlardan bir tanesini her çocukta işe yarar diye formalize edemeyiz fakat hepimizin bildiği bazı özel şeyler de vardır ki çoğu zaman işe yarar, değil mi?

 1. Katı kurallar ağır sonuçlara sebep olabilir

Aşırı katı kurallara bağlı olan ve her aktiviteyi kısıtlayan ebeveynler ileride uzun vadeli negatif sonuçlarla karşılaşabilirler. Zira  katı kurallarla yetiştirilen çocuklar obez olmaya daha yatkın oluyorlar.

 1. Babalar: Olaya dahil olun

Araştırmalar annenin yaptığı bütün ebevenynlik görevlerini babanın da en az anne kadar iyi yaptığını gösteriyor. Üstelik babalarıyla fazla vakit geçiren çocuklar kendi bedenleri ve duygularını kontrol etmede daha başarılılar.

 1. Otoriter olun

Çocuklarınızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için otoriter olun ama samimi ve güvenilir bir tutumla…

 1. Her detayı izah etmeyin

Çocuklar verdiğiniz kararların her detayını açıklamanıza gerek duymaz. Bunun yerine önemli kararları onlarla tartışın ve farklı seçenekler sunun.

 1. Arkadaşlıklarını destekleyin

Gençlerin özellikle bu dönemdeki arkadaşlıkları ebeveynler için kafa karıştırıcı olabilir fakat bu ilişkiler çocukların sosyal becerileri üzerinde önemli rol oynuyor.

 1. Pozitif olun

Çocuklarınıza karşı pozitif olun ve negatif duygularınızı çocukların karşısında belli etmeyin. Negatif duyguların hakim olduğu bir çevre çocuğunuzun da ileride agresif bir birey olmasına ön ayak oluyor.

 1. Evliliğinize iyi bakın

Sıkıntılı ve dengesiz evlilikler yeni doğan çocukları da etkiliyor. Uyku düzensizliklerine sebep olan stresli ortamı çocuğunuzun sağlığı için evinizden uzak tutmaya özen gösterin.

 1. Akıl sağlığınıza dikkat edin

Eğer depresyonda olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka yardım alın: sizin ve çocuğunuzun hatrına… Sizin yarattığınız negatif ortam ikiniz için de iyi sonuçlar doğurmayacak.

 1. Mükemmel ebeveyn yoktur!

Kimse mükemmel değildir. İnsanların yüksek beklentilerini karşılamaya çalışan ebeveynler daha da strese girip kendilerinden daha az emin oluyorlar.

 1. Son olarak, çocuğunuzu tanıyın

Herkes çocuk büyütmenin en iyi yolunu bildiğini sanır fakat ebeveynlik herkese uyan bir kalıp değil. Haliyle ebeveynler çocuklarını tanıyıp ona göre kendilerini şekillendirmeliler. Bu şekilde yetiştirilen çocuklar daha az kaygı ve depresyon belirtileri gösteriyor.

Kaynak:  25 Scientific Tips For Raising Happy (& Healthy) Kids

 

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir