ZOONOZ HASTALIKLAR

ZOONOZ HASTALIKLAR

– Sokakta sevdiğimiz yada evimizde beslediğimiz dostlarımızdan hatta yediğimiz et ve süt gibi gıdalardan insanlara bir çok hastalık bulaşmaktadır.

– Kısaca zoonoz hastalıkların tanımını yapmak gerekirse hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara bulaşan ve her iki tarafında hastalanmasına sebep olan hastalık olarak ifade etmek doğru olur.

PEKİ BU HASTALIKLAR NELERDİR?

– Dünya’da şu an zoonoz karakterde 150 civarında hastalık vardır. Bunlardan 40 tanesi ülkemizde görülmektedir. Yabani hayatta yaşayan hayvanlar ve kemirgenler bu hastalıkların taşınması ve aktarılmasında önemli bir faktördür.

– Bu hastalıklardan önemli olanları belirtmek gerekirse;

1)KİST HİDATİK

2)TOKSOPLAZMOZİS

3)KEDİ TIRMALAMA HASTALIĞI

4)LEPTOSPİROZİS

5)BRUCELLOZİS

6)LYME HASTALIĞI

7)PASTEURELLOZİS

8)MİKROSPORİZİS

9)ORNİTOZİS

10)VEBA

11)KUDUZ

12)TULAREMİ

13)TÜBERKÜLOZİS

14)SALMONELLOZİS

15)ŞARBON

16)ECİNOCOCCUS

17)CYSTİCERCOSİS

18)TOXACARA CANİS

19)ŞAP

20)KUŞ GRİBİ

21)KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ

22)DELİ DANA HASTALIĞI

BU HASTALIKLAR NASIL BULAŞIR?

– Zoonoz karakterdeki hastalıklar, hasta hayvanla temas, ısırılma, sokulma, hasta hayvanla enfekte gıdaların tüketimi, hasta hayvanla aynı ortamda bulunma ve aynı havayı soluma hastalıkların bulaşma kaynaklarıdır.

ZOONOZ KARAKTERLİ HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kesin olarak şu belirtiler görülür demek yanlış olur çünkü her zoonoz karakterli hastalığın bulaşma şeklinin farklı olduğu gibi belirtilerinin de farklı olduğu bilinmelidir. Bu hastalıklara karşı önlem almak daha doğru olur. Genel bulgular ateş, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, dışkıda kan görülebilir. Ancak bu bulgular kesinlikle zoonoz karakterli hastalığın bulaştığının kanıtı değildir!

– Hastalık bulaştıysa Doktor’unuza kesinlikle bu konu hakkında da bilgi verilmelidir.

ZOONOZ HASTALIKLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER VE TEDAVİ

– Öncelikle bu hastalıkların hangi hayvanlardan bulaştığını öğrenmek, bu hastalıklara karşı risk faktörleri oluşturan hayvanlarla aynı ortamda bulunmak yada tüketmek gibi faktörler göz önünde bulundurularak hastalıkların analizi yapılmalıdır.

– Zoonoz karakterli hastalıklar aşılama ile bazıları antibiyotik yada doğru ilaç kullanımı ile önlenebilmektedir. Analizlenen hastalıklara karşı doktora danışılıp koruyucu önlemlerin (aşılama, dezenfeksiyon vb.) alınması gerekmektedir.

– Sokakta sevdiğimiz yada evde beslediğimiz hayvanların Veteriner Hekim kontrolü altında temizliği, aşılanması, bakımlarının yapılması, kişinin kendi temizliği ve her dokunma yada temasta kişinin dezenfektanlarla temizliğini sağlaması zoonoz hastalıkların bulaşmasının önüne geçmektedir.

– Tüketilen et ve süt gibi gıdaların güvenilen markalar ve yerlerden alınması hastalıkların önüne büyük oranda geçmektedir.

– Yılda bir defada olsa hayvanınızın ve kendinizin muayene, tedavi ve kontrollerinin sağlanması gereklidir.

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
LinkedIn

Yazar: vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir