Kömür Yanmadan da Öldürebilir mi ?

KÖMÜR YANMADAN DA ÖLDÜREBİLİR Mİ?

Kömür hepimizin bildiği ve sıklıkla kullandığı bir enerji kaynağı. Günümüzde ısınma ve enerji üretimi için kullanılıyor. Özellikle elektrik ihtiyacı kömür yakıtlı enerji santrallerinden elde ediliyor. Son günlerde ise kömür çevreye verdiği zararlarla gündemde ve bazı ülkeler bu konuda bilinçli ve uzun vadede kömürün sebep olacağı sorunların farkında. Örneğin Çin bu yıl artan hava kirliliği sebebiyle 85 kömür yakıtlı enerji santrallerinin inşasını iptal etti ve önümüzdeki yıllarda rüzgar, güneş enerjisi ve nükleer enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceğini bildirdi. 2020’ye gelindiğinde yenilenebilir enerjinin elektrik üretimi için gerekli enerjinin yarısını karşılayacağını bildirdi.

Kömür yanmasından açığa çıkan ürünler;karbondioksit, karbon monoksit, cıva, nitrojen oksitler, sülfür dioksit ve daha birçok insan sağlığına zararlı olduğu bilinen maddeler hava kirliliğine sebep oluyor. Solumak zorunda olduğumuz kömür kirliliği akciğer, kardiyovasküler ve sinir sistemini etkileyerek astım, akciğer kanseri, felç ve konjestif kalp yetmezliği gibi birçok hastalığın gelişmesinde rol oynuyor.

Birçok araştırma kömür yakıtlı enerji santrallerinden kaynaklanan hava kirliliğinin çevreye ve insan sağlığına etkileri üzerine yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Carnegie Mellon Üniversitesinden Dr Akshaya ve Middlebury Kolejinden Prof Nicholas Muller’in yayınladığı makalede yanmak için bekleyen kömür stoklarının ve taşınmasının da çevreyi ve insan sağlığını nasıl etkilediğinden bahsediyor. Her % 10 fazla kömür stoklandığında , deponun 40 kilometre civarındaki ince toz parçacıkları (PM2.5) % 0.07 oranında arttığı bulunmuş. “PM.2.5” 2,5 mikrogramdan küçük partikül maddeleri ifade eder. Bu oran göze önemsiz gibi gelebilir fakat ölüm oranlarına bakıldığında ciddi bir rakam olduğu ortaya çıkıyor. PM2.5’te % 10 artış yetişkin ölümlerinde % 1.1 , bebek ölümlerinde ise% 6.6 oranında artışa sebep oluyor.

Yanmadan da bize ve çevremize bu denli zararı olan kömür yerine alternatif enerji kaynakları kullanılmaya başlandı. Bunlar; rüzgar, güneş, hidrogüç, biokütle ve jeotermal enerji kaynakları fosil yakıtlar yerine kullanılabileceğimiz yenilenebilir enerji kaynakları ve doğal gaz. 2013’e kadar zirvede olan kömür kullanımı şu an % 10 oranında düştü. Bununla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarıyla doğal gaz kullanımı da giderek artıyor. Üstelik doğal kaynakları kullanarak elde edilen elektrik kömür yakıtlı enerji santrallerinden elde edilen elektrikten çok daha ucuza mal ediliyor. Çevreye neredeyse hiç zarar vermiyor ve sera gazı emisyonunun azalmasında önemli bir role sahip. Fakat günümüzde, kömür dünyadaki en büyük elektrik enerjisi kaynağı olmaya devam etmekte ve bu durum yenilenebilir enerji kaynaklarıyla yer değiştirmezse çevreye geri dönüşü olmayan zararlar verecek…

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir