SpaceX şirketi tarafından insanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı.

  • SpaceX şirketi tarafından insanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı.

SpaceX şirketi, Falcon Heavy roketini Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden sorunsuz bir şekilde fırlattı. Şirket, bu girişimiyle insanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atmış oldu. Bu fırlatmada en enteresan şey ise roket içerisinde bulunan Tesla model otomobildi.

Fırlatılan roket, içinde bulundurduğu özellikleriyle tarihin en güçlü roketi ünvanına sahip oldu. Roketin üç besleyici füzesi ve 27 motoru, rokete 2 milyon kilogram itme gücü kazandırıyor. Bu özelliklere bakılırsa Falcon Heavy’nin en güçlü roket ünvanını almasına şaşırmamalı.

Roketin hedefi ise Mars olarak ayarlandı. Tahminler ışığında roketin 6 ay sonra Mars’a ulaşması planlanıyor.

Dikkat çeken detaylardan biride Roket içerisindeki Tesla model otomobil

Roket içerisine yerleştirilen otomobil ile bir ilki daha gerçekleştiren SpaceX firması, Tesla model aracın içerisine bir adette cansız manken yerleştirdi. Bu mankenin ismine de Space Man adı verildi. Cansız mankene bu adın verilmesi çok manidar doğrusu.

Tesla model araç içerisine Elon Musk mesaj yerleştirmeyi de unutmamış, Aracın içinde torpido gözüne bir adet Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi ‘The Hitchikers Guide to the Galaxy’ adlı kitabı eklenmiş ve radyosunda da David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısı çalınmış. Aynı zamanda araç içerisinde yer alan ekrana Don’t Panic! ‘Panik Yok’ yazısı koyulmuş. Motor üzerine de Made on Earth by Humans (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı.) notu düşülmüş. Gerçekten Elon Musk’a hayran olmamak elde değil. İnce ince bütün detayları düşünmüş doğrusu.

Elon Musk, Roket ve Tesla model otomobil hakkında sosyal medyadan bilgi vermeyi sürdürüyor.

Elon Musk, Roket ve Tesla model otomobil hakkında sosyal medyadan bilgi vermeyi sürdürüyor. Bizlerde onun paylaşımlarını heyecanla takip etmeyi sürdürüyoruz. Elon Musk bu paylaşımlar arasında Tesla model otomobil hakkında fotoğraf paylaşımı yapmayıda unutmamış doğrusu. Bazı haber sitelerinde otomobilin hedefinden saptığı haberleri yapılsa da konu hakkında tam bir bilgimiz yok. Ancak Elon Musk ve SpaceX şirketini bu girişiminden dolayı kutluyoruz. Bu girişimle diğer şirketleri bu yarışa dahil edebilecek mi? Gerçekten merakla bekliyoruz…

vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

YAYINLANAN YAZILARI

Sosyal Medyada Takip Et
LinkedIn

Yazar: vetbey

Kurucu Üye, Gönüllü Yazar, Forum Moderatörü, Veteriner Hekim (veterinarian), yaş 25, Kastamonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir