Et Yiyen Bakteriler, Nekrotizan fasiit nedir?

Et Yiyen Bakteriler

Geçtiğimiz günlerde birden çok hastaya et yiyen bakterilerin sebep olduğu nekrotizan fasiit teşhisi kondu. Hatta bir vakada enfeksiyon grip ile karıştırıldı ve grip tedavisi gören hasta daha sonra artan şikayetlerle tekrar hastaneye geldiğinde enfeksiyona et yiyen bakterilerin sebep olduğu ortaya çıktı. Tedavi sonrası kolundaki yumuşak dokunun yüzde 30’u alındı. Bir diğer vakada ise 31 yaşındaki hasta parmak kütletirken az daha elinden olacaktı. Doktorlar parmak arası eklemlerde daha önceden varolan bir yaranın açılmasıyla enfeksiyonu kapabileceğini söylüyor. Biraz daha geç tedavi olsaydı bütün kolunu kaybedebilirdi. Son olarak henüz 3 hafta önce gerçekleşen vakada, 26 yaşındaki hasta ayak bileğini burkuyor ve birkaç gün sonra ayak bileği şişiyor ardından da su topluyor ve bütün ayağına yayılıyor. Hemen hastaneye giden hasta bütün müdahalelere rağmen ayağını kaybediyor.

et yiyen bakteriler

Örneklerin hepsi bu yıl içerisinde yaşandı ve açıkçası tamamen sağlıklı olan bireylerde birden ortaya çıkıp hızlıca yayılan enfeksiyon, hastalar farkına bile varamadan çok hızlı  şekilde yayılıyor. Günün sonunda sadece enfeksiyonun belirdiği uzuvlarını kaybeden hastalar hastaneye gitmekte biraz daha gecikselerdi bu onlar için ölümcül sonuçlar doğurabilirdi. 

Peki böylesine ciddi durumlara sebep olan hastalık nedir?

Nekrotizan fasiit bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon. Çoğunlukla Streptococcus pyogenes enfeksiyona sebep oluyor. Fakat birçok bakteri de et yiyen bakteri olarak biliniyor. Örneğin Klebsiella, Clostridium, Escherichia coli… Enfeksiyon genellikle bakterinin açık yaradan girmesiyle ortaya çıkıyor. Vücuda giren bakteri büyür ve toksin salgılar, toksin dokuyu öldürür ve kan akışını etkiler ve bu şekilde hızla çoğalır, hatta saatler içerisinde semptomları görmeye başlayan hastalarda deri kırmızı morumsu bir renk almaya başlıyor. Sonrasındaysa yaranın görünüşünün aksine hastalar muazzam bir acı çektiklerini dile getirmişlerdir.

Enfeksiyon kapma riski nedir?

Et yiyen bakteriler sanki korku filminden fırlamış gibi görünüyor olabilir ama korkulacak kadar sık görülen bir vaka değil, tabi riski artıran bazı durumlar da yok değil.

Enfeksiyonu kapma riskini artıran durumlar ;

  • – Ameliyat yaraları da dahil cilt yaraları.
  • – Zayıf bağışıklık sistemi.
  • – Şeker, kanser, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklar.
  • – Yakın zamanda ciltte döküntüye neden olan su çiçeği ve benzeri viral enfeksiyon.
  • – Vücudun enfeksiyona direncini azaltan steroid ilaçlar.

Nasıl tedavi edilir?

Nekrotizan fasiitin erken tedavisi kritik öneme sahip. Tedavi ne kadar erken başlarsa, iyileşme, ölümden ve uzuv sakatlığı gibi ciddi zararlardan korunma ihtimali o kadar yüksek. Antibiyotikler, hiperbarik oksijen tedavisi ve ameliyat tedavi seçeneklerini oluşturuyor.

Kaynak: LiveScience

https://www.hayatokulum.com/

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir