Canlı Dövmeler İleride anlık sağlık durumunuzu izleyebilir!

 

Çoğumuz 3 boyutlu yazıcılardan ve neler yapabileceğinden haberdarız. Gelecekte hayatımızda önemli bir yere sahip olacak, hatta şimdiden evlerde yerini almaya başladı bile. Günümüzde 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla hemen hemen her şeyi elde edebiliyoruz. Plastik araç gereçten roket parçalarına kadar, geniş yelpazeye sahip. Tabi bu çeşitli alanlarda üretilen her ürün için de farklı ham maddeler kullanılıyor; altın, plastik, biyopolimerler, paslanmaz çelik gibi… Bu ham maddelerin ortak özelliklerinden biri de cansız olmaları… Fakat yeni 3 boyutlu yazım tekniği ham madde olarak canlı hücreler kullanarak 3b yazıcıların kullanım alanlarını genişletiyor.

MIT’deki bir grup araştırmacı yeni geliştirilen 3b yazım tekniğini kullanarak canlı dövme tasarladı. Ham madde olarak genetiği değiştirilmiş farklı bakteriler kullanılıyor. Her bakteri belirli stimulantlara karşı farklı cevaplar verebiliyor. Örneğin dövme hem ph hem de sıcaklık değişimlerini eş zamanlı saptamak için kullanılabilir.

Mikroorganizmalar hidrojel ve besinle karıştırılarak yazıcı için son hali elde ediliyor. Öncelikle çalışmaya başlamadan önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmuşlar. Bunlardan biri, kullanılan organizma yazıcının başlığındaki basınçtan etkilenmeyecek kadar dayanıklı olması gerektiği… Çünkü memeli hücrelerle çalıştıklarında, hücrelerin basım aşamasında öldüklerini görüyorlar ve daha dayanıklı olan bakterileri tercih ediyorlar. İkincisiyse hücreler hidrojelle  uyumlu olmalı. Hidrojel kullanmalarındaki amaç, hidrojelin ideal akım karakteristiğe sahip olması, bu da  hücrelerin basımdan sonra da 3 boyutlu şekillerini korumalarını sağlıyor.

Dövme yarı saydam 3 boyutlu bir ağaç şeklinde, her bir dallanma farklı kimyasallara ya da bileşenlerin varlığında farklı şekilde cevap veriyor. Örneğin deri üzerine yerleştirilen dövmede bakteri ilgili kimyasalın varlığını tespit ettiğinde hücre yeşil floresan proteini üretmeye başlıyor ve bu da dövmenin o kısmının yeşil ışıldamasına sebep olur.

Şu anda çalışma gerçek dünya için hazır olmayabilir fakat ileride geliştirildiğinde canlı ve aktif işlem yapabilen giyilebilir bir bilgisayar platformu geliştirilmesine öncülük edebilir. Kısa vadede ise medikal uygulamaları yapılabilir, örneğin vücutta gerçekleşen ph, sıcaklık ya da bileşim değişimlerini izleyen sağlık monitörleri geliştirilerek gerektiğinde programlanmış hücreler tarafından glikoz ya da ilaç üretimi ve taşınımı kontrollü bir şekilde sağlanabilir.

 

Kaynak:

3D Printing of Living Responsive Materials and Devices, Advanced Materials,

DOI: 10.1002/adma.201704821

http://news.mit.edu/2017/engineers-3-d-print-living-tattoo-1205

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir