Aşı Bandı Acısız, İğnesiz aşı olmayı vadediyor

İğneden korkanlar ve gün içerisinde çok meşgul olanlar için kolay uygulanabilir ve acısız aşı bandı geliştirildi!

Etrafımızda aşıdan korkan birçok kişi var ama çoğumuz tempolu iş hayatından dolayı grip aşısı olmak için vakit ayıramıyor.Araştımalara göre her yıl yeterince insan grip aşısı olmuyor ve bu da ölüm oranlarını artırıyor. Mark Prausnitz ve ekibi geliştirdikleri kullanımı kolay aşı bandıyla  insanları aşı olmaları için cesaretlendirerek bu oranı artırmayı hedefliyor.

Faz 1 Klinik araştırması tamamlanan çalışmada , geleneksel aşı ile aşı bandı kıyaslanmış.  Çalışma sonucunda 50 kişiden 48’i aşı bandının acısız olduğunu ve geleneksel aşı yerine bunu tercih edebileceklerini söylemişler.

Aşı bandı genel olarak 650 mikrometre boyundaki 100 çözünebilir iğneden oluşuyor. Her bir iğne kurutulmuş grip aşısı içeriyor. Sıvı olmadığı için geleneksel aşının aksine buzdolabında saklamanıza da gerek kalmıyor. Aşı oda sıcaklığında 1 sene stabil kalabiliyor. Böylelikle kullanıcılar aşı bantlarını kolaylıkla muhafaza edebilir ve istedikleri zaman kullanabilir.

Aşı bandı

 

2015’te yapılan Faz 1 çalışmasında, grip sezonunda aşı olmayan 18-64 yaş aralığında 100 kişiden oluşan grup 4’e ayrıldı:

  • Sağlık çalışanları tarafından aşı bandı uygulandı.
  • Placeboaşı bandı uygulandı.
  • Geleneksel aşı uygulandı.
  • Kısa eğitim videosundan sonra katılımcılar kendileri aşı bandını uyguladı.

Çalışma sonucunda; sağlık görevlileri tarafından uygulanan aşıyla katılımcıların kendilerine uyguladığı aşı aynı oranda etkili çıkıyor. Araştırmacılar sonuçlar ışığında, aşı bandının kişisel kullanım için uygun olduğunu söylüyor.Ayrıca aşı enjekte olunan gönüllülerle aşı bandını uygulayan gönüllülerin bağışıklık sistemi de benzer şekilde cevap veriyor.

Katılımcılar aşı bandının acısız olduğunu yalnız gıdıklanma ve karıcalanma hissettitlerini söylüyorlar. Geleneksel aşı ise kas içine enjekte olduğu için daha çok acı veriyor.

Araştırma sonunda katılımcıların yüzde yetmişi geleneksel aşı yerine aşı bandını tercih edeceklerini söylüyor.

Faz araştırması küçük bir gruptan oluştuğu için, ekip bir sonraki adımda daha çok katılımcıyla denenmesi ve grip yerine farklı ilaçlar yada aşıların aşı bandıyla kontrollü salınımının sağlanmasını umut ediyorlar.

Aşı bandı nasıl kullanılıyor?

Kullanımı is çok daha kolay. Bantı bileğinize yerleştirip klik sesi gelene kadar bastırın. Daha sonra 20 dakika iğnelerin çözünüp aşının vücuda salınması için bekleyin. Artık bandı çıkarabilirsiniz. İşte bu kadar kolay! Evde tv izlerken, iş yerinde, yolda dahi uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

 

https://www.hayatokulum.com/

Yazar: brkll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir